رونمایی از محصولی دیگر از شرکتهای مستقر در مزکر رشد

رونمایی از محصول فناورانه شرکت توان دانش مهرسام با عنوان ، واسط انسان-رایانه برای افراد ضایعات نخاعی سطوح بالا با استفاده از بیوفیدبک EMG بازی گونه

 تیم چند تخصصی فناوران مرکز رشد به سرپرستی دکتر امیرسالار جعفرپیشه و با همکاری  دکتر  امین اصغرزاده، دکتر سیف ا... غریب و  دانشجو مهدی امیدی توانستند، نسبت به طراحی و ساخت واسط انسان-رایانه برای افراد ضایعات نخاعی سطوح بالا  با استفاده از بیوفیدبک EMG بازی گونه اقدام کنند.

آمارها نشان می‌دهد شیوع آسیب نخاعی در کشورهای پیشرفته تقریباً سالانه 15 تا 40 مورد در هر  یک‌میلیون نفر است این آمار در ایران حدود 40 تا 50 نفر در یک‌میلیون نفر می‌باشد و سالانه بیش از3هزار نفر دچار آسیب نخاعی می‌شوند که غالبا در مردان(حدود 82%) است. تقریبا 18% از این جمعیت شامل افراد SCI گردنی می‌باشند که دارای مشکلات جدی از ناحیه شانه به پایین می‌باشند. آسیب نخاعی گردنی با توجه به سطح آسیب، منجر به ناتوانی در عملکرد بازو و دست‌ها می‌شود. بیماران ضایعات نخاعی سطوح بالا در کارکردن با رایانه‌های شخصی و اداری به علت ناتوانی در اندام فوقانی جهت  استفاده از صفحه‌کلید و موس مشکل‌دارند. این افراد معمولاً در انجام حرکات ظریف دستی جهت کارهای ظریفی نظیر کلیک و نگه‌داشتن موس توپی رایانه ها  به علت فلج انگشتان ناتوان هستند.  این موضوع شرایط ویژه‌ای را برای انتخاب وسیله ورودی رایانه‌ای متناسب با این بیماران را ایجاب می‌کند.  از طرفی افزایش جهانی استفاده از رایانه‌ها، پتانسیل خوبی برای برگرداندن قابلیت کارهای رایانه‌ای برای افراد SCI جهت بهتر شدن و تطابق در تمامی زمینه‌های فردی و کاری ایجاد کرده است.

بر این اساس حوزه تعامل انسان-رایانه (HCI در ارگونومی و توانبخشی شغلی بسیار موردتوجه قرار دارد. الکترومیوگرافی(EMG) یک بیوسیگنال مناسب برای HCI به سبب استفاده از فعالیت الکتریکی عضلات باقی مانده افراد ضایعات نخاعی برای کنترل ورودی رایانه‌ها است. استفاده از  بیوفیدبک و بازخوردهای  EMGبازی‌ گونه  سبب نتایجی ملموسی ازجمله انگیزش، کمک به یادگیری بیشتر و خستگی کمتر می‌شود.

در این طراحی جهت کنترل نشانگر رایانه  از  EMG ناشی از عضلات دوسر بازویی هردو دست افراد ضایعات نخاعی استفاده شد. بدین‌صورت که شرکت‌کنندگان با دست غالبشان حرکات بالا، پایین، چپ و راست نشانگر رایانه رابه دست می گیرند. با انقباض عضله دوسر بازویی دست دیگر عملکرد این ابزار کنترل می‌شود. جهت کلیک کردن نیز باید عضله دوسر بازویی هر دودست را هم‌زمان منقبض  کنند.

افراد ضایعات نخاعی سطوح بالا که نسبت به سایر افراد قادر نیستند به خوبی از موس توپی رایانه ها استفاده کنند، با استفاده از بیوفیدبکEMG  بازی گونه از عضلات ناحیه بازویشان می توانند منجر حرکات نشاگر رایانه ها شوند. بدین صورت می توان با برای افراد ضایعات نخاعی سطوح بالا توانبخشی شغلی و زمینه بازگشت و استفاده مجدد از رایانه ها فراهم ساخت.

فیلم 1

فیلم 2

 

 

1398/07/14  -  ١٣:٤٠ / شماره خبر : ١٥٢٧٠ / تعداد نمایش : 23


خروج
دانشگاه علوم بهزیستی و ...معاونت آموزشیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت توسعه مدیریت و منابعمعاونت درمان و توانبخشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییکتابخانه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences