کسب رتبه سوم جشنواره "ایده های نو حوزه سلامت" توسط نماینده دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

" افشین نعمتی" فارغ التحصیل رشته کاردرمانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و از جمله فناوران تحت حمایت مرکز رشد این دانشگاه، موفق به کسب رتبه سوم جشنواره " ایده های نو حوزه سلامت " شد.

کسب رتبه سوم جشنواره "ایده های نو حوزه سلامت" توسط نماینده دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی" افشین نعمتی" فارغ التحصیل رشته کاردرمانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و از جمله فناوران تحت حمایت مرکز رشد این دانشگاه، موفق به کسب رتبه سوم جشنواره " ایده های نو حوزه سلامت " شد.

 در مراسم اختتامیه جشنواره " ایده‌های نو حوزه سلامت " که با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد، نفرات برتر جشنواره معرفی شدند که "افشین نعمتی" با ارائه ایده و اختراع "واکر تقویت کننده عضلات اندام تحتانی"، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

   معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، کسب این رتبه را به " افشین نعمتی" تبریک و تهنیت گفت و از خداوند منان، آرزوی موفقیت برای ایشان داشت.

   گفتنی است؛ جشنواره " ایده‌های نو حوزه سلامت" همه ساله با هدف شناسایی و ایجاد انگیزه بین دانشجویان مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار می شود و در جشنواره امسال، نزدیک به ۴۱۲ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، که پس از داوری‌های اولیه و داوری‌های نهایی با اساتید برتر دانشگاه‌های علوم پزشکی، ۱۷ اثر برگزیده معرفی شد که ایده و اختراع " افشین نعمتی " تحت عنوان "واکر تقویت کننده عضلات اندام تحتانی" ، سومین انتخاب هیات داوران این جشنواره بود.

******

    در پی این موفقیت، خبرنگار وبدای دانشگاه از نعمتی در مورد ویژگی های واکر تقویت کننده عضلات اندام تحتانی که به عنوان ایده و اختراع وی در این جشنواره ارائه شد، سئوال کرد و وی در پاسخ گفت که در حوزه کاردرمانی، درمانگران به تدریج خواهان کاهش نیازهای بیماران به وسایل توانبخشی و افزایش توانمندی و استقلال فرد می باشند و در بیماری هایی که در آن ها، بیماران نیازمند تقویت عضلات اندام تحتانی خود هستند تا مشکل راه رفتنشان برطرف شود، از عصا و واکر استفاده می کنند تا با کمک این وسایل، اندام تحتانی توانمندی تحمل وزن بدنشان را داشته باشد، اما در استفاده از عصا و واکر معمولی، بیمار بیشتر وزن خود را روی عصا یا واکر می اندازد و کمترین فشار را روی پاهای خود وارد می کند که این اقدام، با روند توانبخشی، در مقابله می باشد.

   وی افزود: ما در نظر داریم که به وسیله واکری که اختراع کرده ایم از استفاده بیش از اندازه اندام فوقانی به وسیله  مدار فیدبکی و حتی نمایش نیروی وارد شده بر روی واکر بر روند درمان مسلط تر شویم و از نیروی وارده بر اندام فوقانی که به مرور باعث آسیب و فشار می شود، کاسته و با ارائه برنامه درمانی دقیق تر به تقویت اندام تحتانی بپردازیم.

    نعمتی تصریح کرد: از این وسیله اختراع شده، در توانبخشی اندام تحتانی و در بیماری هایی که فرد دچار ضعف اندام تحتانی و آتروفی عضلات اندام تحتانی شده است، و برای درمان و ارزیابی بیمارانی که نیازمند تقویت عضلات اندام تحتانی برای دستیابی به استقلال و کاهش تدریجی وابستگی وی به تجهیزات کمکی برای راه رفتن هستند، استفاده می شود.

    این فناور حوزه توانبخشی افزود: در واکر توانبخشی طراحی شده که از نظر ظاهری همچون واکرهای ساده  چهار پایه است، با قرار گرفتن لودسل در پایه های واکر، و به نمایش گذاشتن نیروی وارده توسط صفحه نمایش  به درمانگر کمک می کند تا با در نظر داشتن نیروی متحمل واکر توسط اندام فوقانی بصورت کمی در برنامه درمانی خود مسلط تر باشد.

    وی ادامه داد: ضمن آنکه جهت ارائه فیدبک به خود بیمار نیز حد تحمل وزن تعیین می شود که در صورت عبور از وزن مجاز تعریف شده، ویبراتورهایی در دسته های واکر شروع به لرزش کنند، و تا زمانی که بیمار فشار را از روی دست ها برنداشته و به پاها منتقل نکند، لرزش متوقف نمی شود و این روش، سبب خواهد شد تا در خارج از کلینیک های توانبخشی نیز روند درمانی و توانبخشی ادامه پیدا کند و فرایند درمانی سریع تر اتفاق بیافتد.

1400/05/18  -  ٠٧:٣٩ / شماره خبر : ١٩٩٢٨ / تعداد نمایش : 53


خروج
دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت آموزشیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت توسعه مدیریت و منابعمعاونت درمان و توانبخشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییکتابخانه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences